Ekozakupy - oszczędność i ekologia

Prawie połowa żywności w gospodarstwach domowych, supermarketach i restauracjach wyrzucana jest do śmieci. Jednocześnie 79 milionów obywateli Unii Europejskiej żyje poniżej granicy ubóstwa, a 16 milionów jest uzależnionych od pomocy. Statystyki światowe są o wiele bardziej zatrważające.


Fot. KE

Zmiana nawyków konsumpcyjnych
Parlament Europejski chce do roku 2025 o połowę zmniejszyć ogromne ilości żywności, jakie codziennie lądują w koszu. Jeśli zmiana nawyków konsumpcyjnych się nie zmieni, to w 2040 roku, jak szacuje Komisja Europejska, w europejskich koszach lądować będzie aż 40 procent żywności.
Europarlament w przyjętej na początku tego roku rezolucji domaga się podjęcia kroków mających na celu zmniejszenie do 2025 r. o połowę ilości odpadów żywnościowych w UE oraz ułatwienie dostępu do żywności gospodarstwom domowym o niskich dochodach.
"Nie możemy bezczynnie przyglądać się marnotrawieniu nieskazitelnej żywności. To problem natury etycznej, ale także gospodarczej i społecznej wywierający ogromny wpływ na środowisko", powiedział poseł sprawozdawca Salvatore Caronna z Włoch (S&D) przed głosowaniem. " Posłowie wezwali radę i komisję do ogłoszenia roku 2014 "Europejskim rokiem przeciwdziałania marnotrawieniu żywności".
"Żywnościowa rewolucja"
Grupa Zielonych w PE oraz Zieloni 2004 prowadzą kampanię „Przyłącz się do żywnościowej rewolucji”. Ich zdaniem, wiele zależy od postawy lokalnych władz i naszego zaangażowania w lokalną politykę żywnościową.
„Dlatego – apelują - wspieraj istnienie miejskich targowisk, wybieraj częściej świeżą, sezonową, lokalną żywność (przetwarzanie i wożenie żywności po Europie to niższa jakość samej żywności i niepotrzebne emisje zanieczyszczeń); namów władze swojego miasta na współpracę z blisko leżącymi gminami wiejskimi i zamawianie lokalnej certyfikowanej żywności ekologicznej dla dzieci w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Poprawi to nie tylko zdrowie dzieci, ale także stan środowiska wokół miasta oraz polepszy sytuację ekonomiczną lokalnych rolników.”
„Kupując rzeczy niezbędne, wybierając te, które będą służyły długo, chronisz portfel i środowisko” – zachęcają autorzy ekoporadnika przygotowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Takich akcji w całej Polsce jest już coraz więcej. Ale nadal za mało. (mg)
2012

Komentarze

Popularne posty